Türkiye Cumhuriyeti

Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği

Daimi Temsilcilik Tarihi ve Önceki Daimi Temsilcilerimiz

Daimi Temsilciliğimiz 1963 yılında kurulmuş olup kuruluşundan 1986 yılına kadar Brüksel “Louise” Bulvarı üzerinde bulunan binada çalışmalarını sürdürmüştür. 1986-2011 arasında 25 yıl süreyle ise “Montoyer” Caddesi üzerinde bulunan binayı Brüksel Büyükelçiliğimiz ve Brüksel Başkonsolosluğumuz ile paylaşmıştır.

AB ile üyelik müzakerelerinde kaydedilen ilerlemelere paralel olarak, Daimi Temsilciliğimiz bünyesindeki kadrolar zaman içinde artış göstermiştir. Bu nedenle daha geniş bir kançılarya binasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu çerçevede, halen hizmet vermekte olduğumuz binamıza 2011 yılının Mayıs ayında taşınılmıştır. 

 
Oğuz GÖKMEN
Büyükelçi
13.01.1964-30.11.1966
Ziya MÜEZZİNOĞLU
Büyükelçi
01.01.1967-31.05.1971
Tevfik SARAÇOĞLU
Büyükelçi
31.08.1972-25.07.1978
Cenap Yılmaz KESKİN
Büyükelçi
06.09.1978-01.11.1984
Pulat Yüksel TACAR
Büyükelçi
14.11.1984-19.09.1987
Özdem SANBERK
Büyükelçi
23.09.1987-01.07.1991
Cem DUNA
Büyükelçi
22.07.1991-17.01.1995
Uluç ÖZÜLKER
Büyükelçi
06.02.1995-16.02.1998
Nihat AKYOL
Büyükelçi
05.03.1998-18.07.2002
Oğuz DEMİRALP
Büyükelçi
19.07.2002-10.12.2005
Volkan BOZKIR
Büyükelçi
15.12.2005-21.10.2009
Selim KUNERALP
Büyükelçi, Daimi Temsilci
01.11.2009-09.12.2011
Selim YENEL
Büyükelçi, Daimi Temsilci
13.12.2011-
Faruk Kaymakcı
Büyükelçi
30.01.2017-